  • Mfr # M07000.300.0140
  • Zoro # G5793112
Drive Size
22 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M07000.300.0140
Thread Size
M30-3.50
Screw Length
140 mm
Drive Size
22 mm
Thread Length
100 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
30 mm
Min. Thread Length
100 mm
Head Diameter
45 mm
Minimum Thread Length
100 mm
Head Dia.
45 mm
Length
140 mm
Dia./Thread Size
M30-3.50
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
3.5 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 22 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M30-3.5, Minimum Thread Length 100 mm, Fastener Length 140 mm, Head Height 30 mm, Head Diameter 45 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable..