  • Mfr # M07000.360.0400
  • Zoro # G0306531
/ea
Thread Size
M36-4.00
Screw Length
400 mm
Drive Size
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M07000.360.0400
Thread Size
M36-4.00
Screw Length
400 mm
Drive Size
27 mm
Head Height
36 mm
Thread Length
110 mm
Min. Thread Length
110 mm
Head Diameter
54 mm
Minimum Thread Length
110 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
54 mm
Length
400 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
4 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 27 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M36-4, Minimum Thread Length 110 mm, Fastener Length 400 mm, Head Height 36 mm, Head Diameter 54 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable