  • Mfr # M55050.060.0090
  • Zoro # G0299595
Screw Length
90 mm
Drive Size
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55050.060.0090
Screw Length
90 mm
Drive Size
5 mm
Thread Length
30 mm
Head Height
6 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
10 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Length
90 mm
Head Dia.
10 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Metric
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
DIN 912
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 90 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable