  • Mfr # M51030.040.0012
  • Zoro # G9681211
Key Features
Button Head
Hex Drive
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
12 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
2-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51030.040.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
12 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Thread Length
12 mm
Head Height
2.2 mm
Head Dia.
7.6 mm
Length
12 mm
Dia./Thread Size
Min. Thread Length
12 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Head Diameter
7.6 mm
Minimum Head Height
1.95 mm
Maximum Head Height
2.2 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
ISO 7380
System of Measurement
Metric
Fastener Industry Standards
ISO 7380
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Screw Head Type
Button
Material Grade
A2
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Color
Silver
Rockwell Hardness
C39 to C44
Proof Load
74,000 psi
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
18-8
Non-Marring Tip
No
Thread Pitch
0.7 mm
Head Texture
Smooth
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Thread Fit
6G
Dimensional Standards
Maximum Temperature
550 Degrees F
Manufacturer Location
Globally Sourced
Seal Material
None
Material Quality Standards
ASTM A307A
Pack Size
Small Pack
Includes Washer
No
Sealing Gasket
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 12 mm, Head Height 2.2 mm, Head Diameter 7.6 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable