  • Mfr # M51060.040.0025
  • Zoro # G7597241
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M4-0.70
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
2-1/2 mm
Standards
ISO 10642
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51060.040.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
25 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Thread Length
25 mm
Head Height
2.48 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
8.96 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
8.96 mm
Length
25 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Standards
ISO 10642
System of Measurement
Metric
Head Angle (Deg.)
90 Degrees
Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
0.7 mm
Countersink Angle
90 Degrees
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Stainless Steel
Material Grade
A2
Fastener Industry Standards
Screw Head Type
Flat
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 2.48 mm, Head Diameter 8.96 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable