  • Mfr # M55060.040.0020
  • Zoro # G2861157
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
20 mm
Drive Size
2-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55060.040.0020
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
20 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Head Height
2.48 mm
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
8.96 mm
Head Dia.
8.96 mm
Length
20 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Pitch
0.7 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 2.48 mm, Head Diameter 8.96 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable