  • Mfr # M55050.040.0040
  • Zoro # G5321915
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
40 mm
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55050.040.0040
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
40 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
4 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
7 mm
Length
40 mm
Head Dia.
7 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
0.7 mm
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable