  • Mfr # M07090.040.0020
  • Zoro # G2652478
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
DIN 7984
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M07090.040.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
20 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
2.8 mm
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head Diameter
7 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Dia./Thread Size
M4-0.70
Head Dia.
7 mm
Length
20 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
DIN 7984
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Rockwell Hardness
C22 to C34
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
0.7 mm
Material Grade/Class
Class 8.8
Screw Head Type
Low
Basic Material
Material Grade
Class 8.8
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Min. Tensile Strength
800 N/sq mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 2.8 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable