  • Mfr # M07090.050.0010
  • Zoro # G2652450
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07090.050.0010
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
10 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
3.5 mm
Thread Length
10 mm
Min. Thread Length
10 mm
Head Diameter
8.5 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Head Dia.
8.5 mm
Length
10 mm
Dia./Thread Size
M5-0.80
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 10 mm, Fastener Length 10 mm, Head Height 3.5 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable