  • Mfr # M51320.040.0012
  • Zoro # G0385332
Drive Size
#2
Tensile Strength
72,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51320.040.0012
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
12 mm
Drive Size
#2
Head Height
3.7 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Width
8 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Height
3.7 mm
Maximum Head Width
8 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 966A, DIN EN ISO 7047
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Thread Pitch
0.7 mm
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 12 mm, Head Width 8 mm, Head Height 3.7 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100