  • Mfr # M51300.040.0016
  • Zoro # G9904161
Drive Size
#2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51300.040.0016
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#2
Head Height
2.7 mm
Head Dia.
7.5 mm
Screw Size
M4
Head Width
8.4 mm
Overall Length
16 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Maximum Head Width
8.4 mm
Thread Pitch
0.7 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 16 mm, Head Width 8.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100