  • Mfr # M55300.040.0016
  • Zoro # G9979995
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#2
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55300.040.0016
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
7.5 mm
Head Height
2.7 mm
Head Width
8.4 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Width
8.4 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Standards
DIN 965, DIN EN ISO 7046
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Thread Fit
6g
Dimensional Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Thread Pitch
0.7 mm
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Thread Style
Fully Threaded
Material Grade/Class
316
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 16 mm, Head Width 8.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 50