  • Mfr # M24640.040.0025
  • Zoro # G0619701
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M24640.040.0025
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
25 mm
Head Dia.
8 mm
Head Height
2.4 mm
Screw Size
M4
Head Width
8 mm
Maximum Head Height
2.4 mm
Maximum Head Width
8 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
Thread Pitch
0.7 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 25 mm, Head Width 8 mm, Head Height 2.4 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 85, DIN EN ISO 1580, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.4 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100