  • Mfr # M51320.040.0040
  • Zoro # G2811490
Drive Size
#2
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51320.040.0040
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
40 mm
Drive Size
#2
Head Height
3.7 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Width
8 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Width
8 mm
Maximum Head Height
3.7 mm
Tensile Strength
72,518 psi
Standards
DIN 966A, DIN EN ISO 7047
Thread Pitch
0.7 mm
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 40 mm, Head Width 8 mm, Head Height 3.7 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100