  • Mfr # M51320.060.0030
  • Zoro # G2558245
Drive Size
#3
Tensile Strength
72,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51320.060.0030
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
30 mm
Drive Size
#3
Head Height
4.7 mm
Head Dia.
11.0 mm
Screw Size
M6
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
4.7 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 966A, DIN EN ISO 7047
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 30 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 4.7 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 50