  • Mfr # M51120.040.0060
  • Zoro # G0685273
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51120.040.0060
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
60 mm
Head Height
2.6 mm
Head Dia.
7.0 mm
Maximum Head Height
2.6 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Width
7 mm
Head Width
7 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
DIN 84, DIN EN ISO 1207
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
0.7 mm
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 60 mm, Head Width 7 mm, Head Height 2.6 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 7 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.6 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric