  • Mfr # M07000.480.0180
  • Zoro # G0306358
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M48-5.00
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
36 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07000.480.0180
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M48-5.00
Screw Length
180 mm
Drive Size
36 mm
Thread Length
150 mm
Head Height
48 mm
Min. Thread Length
150 mm
Head Diameter
72 mm
Minimum Thread Length
150 mm
Dia./Thread Size
Length
180 mm
Head Dia.
72 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 912
Material Grade/Class
Class 12.9
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
5 mm
Fastener Industry Standards
Basic Material
Fastener Finish
Screw Head Type
Cylindrical
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Class 12.9
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 36 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M48x5.00, Minimum Thread Length 150 mm, Fastener Length 180 mm, Head Height 48 mm, Head Diameter 72 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable