  • Mfr # M07000.480.0300
  • Zoro # G0306321
/ea
Free Shipping & Returns
Drive Size
36 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07000.480.0300
Screw Length
300 mm
Drive Size
36 mm
Thread Length
150 mm
Head Height
48 mm
Min. Thread Length
150 mm
Head Diameter
72 mm
Minimum Thread Length
150 mm
Head Dia.
72 mm
Length
300 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
5 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 36 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M48x5.00, Minimum Thread Length 150 mm, Fastener Length 300 mm, Head Height 48 mm, Head Diameter 72 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable