  • Mfr # ZBM5X10-316F
  • Zoro # G110396014
/ea
Key Features
Button Head
Hex Drive
System of Measurement
Metric
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
75,000 psi
Standards
ASTM A276, RoHS Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZBM5X10-316F
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M5-0.50
Fastener Length
10 mm
Head Height
2.75 mm
Head Diameter
9.5 mm
Maximum Head Height
2.75 mm
Maximum Head Width
9.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Button
Drive
Hex
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
75,000 psi
Standards
ASTM A276, RoHS Compliant
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B83
Dimensional Standards
RoHS Compliant
Thread Style
Fully Threaded
Drive Type
Socket
Type
Machine Screw
Manufacturer Location
Made in US
Thread Fit
6g
Material Grade/Class
316
Material Quality Standards
ASTM A276
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Thread Pitch
0.5 mm
Resistance Properties
Pack Size
Small
Description
Machine Screw, Head Type Button, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Internal Hex, Thread Size M5x0.50, Fastener Length 10 mm, Head Height 2.75 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 75,000 psi, Dimensional Standards RoHS Compliant, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Maximum Head Width 9.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.75 mm, Minimum Head Height Not Applicable