  • Mfr # M51040.050.0016
  • Zoro # G1931194
Key Features
Low Profile Head
Hex Drive
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
176,900 psi
Standards
DIN 7984
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51040.050.0016
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
16 mm
Drive Size
3 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
16 mm
Head Height
3.5 mm
Min. Thread Length
16 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Head Diameter
8.5 mm
Length
16 mm
Head Dia.
8.5 mm
Dia./Thread Size
M5-0.80
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Low Profile
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,900 psi
Standards
DIN 7984
System of Measurement
Metric
Thread Style
Fully Threaded
Class
6g
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
18-8
Thread Fit
6G
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Basic Material
Stainless Steel
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Low
Material Grade
A2
Min. Tensile Strength
176,900 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 3.5 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable