  • Mfr # M07160.050.0025
  • Zoro # G2650755
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
25 mm
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07160.050.0025
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
25 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
5 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
8.5 mm
Length
25 mm
Head Dia.
8.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M5-0.8, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 5 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable