  • Mfr # M24660.050.0010
  • Zoro # G3018251
Drive Size
#2
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24660.050.0010
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
10 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
10 mm
Head Height
3.95 mm
Screw Size
M5
Head Width
10 mm
Maximum Head Height
3.95 mm
Maximum Head Width
10 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 7985A, DIN EN ISO 7045
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 10 mm, Head Width 10 mm, Head Height 3.95 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 10 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.95 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100