  • Mfr # M51110.050.0010
  • Zoro # G2143942
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51110.050.0010
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
10 mm
Head Dia.
9.2 mm
Head Height
2.7 mm
Head Width
9.3 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Width
9.3 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 10 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse