  • Mfr # M24670.050.0016
  • Zoro # G1912714
Drive Size
#2
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24670.050.0016
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#2
Head Height
2.7 mm
Head Dia.
9.2 mm
Screw Size
M5
Head Width
9.3 mm
Maximum Head Width
9.3 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 965A, DIN EN ISO 7046
Thread Pitch
0.8 mm
Thread Fit
6g
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 16 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100