  • Mfr # M51340.050.0045
  • Zoro # G9977834
Key Features
Fillister Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#3
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51340.050.0045
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
45 mm
Drive Size
#3
Head Height
3.8 mm
Head Dia.
10 mm
Maximum Head Width
10 mm
Maximum Head Height
3.8 mm
Head Width
10 mm
Screw Size
M5
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Fillister
Drive
Phillips
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Item
Machine Screw
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small
Dimensional Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
18-8
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 45 mm, Head Width 10 mm, Head Height 3.8 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 10 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.8 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric