  • Mfr # M51300.050.0045
  • Zoro # G3462116
Plain
Tensile Strength
150,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51300.050.0045
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
45 mm
Head Height
2.5 mm
Head Dia.
9.2 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Height
2.5 mm
Head Width
9.3 mm
Maximum Head Width
9.3 mm
Plain
Tensile Strength
150,000 psi
Machine Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Pack Size
Small
Minimum Temperature
58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
0.8 mm
Thread Type
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 45 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 150,000 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric