  • Mfr # ZBM6X12-316F
  • Zoro # G310396029
Tensile Strength
75,000 psi
Standards
ASTM A276, RoHS Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZBM6X12-316F
Fastener Length
12 mm
Head Height
3.3 mm
Head Diameter
10.5 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Maximum Head Width
10.5 mm
Tensile Strength
75,000 psi
Standards
ASTM A276, RoHS Compliant
Thread Pitch
0.75 mm
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Description
Machine Screw, Head Type Button, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Internal Hex, Thread Size M6x0.75, Fastener Length 12 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 75,000 psi, Dimensional Standards RoHS Compliant, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Maximum Head Width 10.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable