  • Mfr # M51030.060.0035
  • Zoro # G7596718
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51030.060.0035
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
35 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
30 mm
Head Height
3.3 mm
Min. Thread Length
30 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Head Diameter
10.5 mm
Head Dia.
10.5 mm
Dia./Thread Size
Length
35 mm
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1 mm
Stainless Steel
Screw Style
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 3.3 mm, Head Diameter 10.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable