  • Mfr # M51030.060.0045
  • Zoro # G7596858
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51030.060.0045
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
45 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
3.3 mm
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Head Diameter
10.5 mm
Length
45 mm
Head Dia.
10.5 mm
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1 mm
Button
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 45 mm, Head Height 3.3 mm, Head Diameter 10.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable