  • Mfr # ZHF602M6X30-BX
  • Zoro # G110396885
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
30 mm
Finish
Black Oxide
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZHF602M6X30-BX
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
30 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
2.2 mm
Maximum Head Height
2.2 mm
Head Diameter
12 mm
Fastener Length
30 mm
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
75,000 psi
Thread Pitch
1 mm
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Black Oxide, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 30 mm, Head Height 2.2 mm, Head Diameter 12 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 100 Degrees , Manufacturer Location Made in US, Material Quality Standards ASTM A276