  • Mfr # M55050.080.0010
  • Zoro # G5322064
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
10 mm
Drive Size
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55050.080.0010
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
10 mm
Drive Size
6 mm
Thread Length
10 mm
Head Height
8 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
10 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Head Diameter
13 mm
Length
10 mm
Head Dia.
13 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 10 mm, Fastener Length 10 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable