  • Mfr # M51060.060.0025
  • Zoro # G9484894
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
25 mm
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51060.060.0025
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
25 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
25 mm
Head Height
3.72 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Diameter
13.44 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Dia.
13.44 mm
Dia./Thread Size
Length
25 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Right Hand
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Pitch
1 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable