  • Mfr # M51060.060.0035
  • Zoro # G9465215
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
35 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51060.060.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
35 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
35 mm
Head Height
3.72 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
35 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Head Diameter
13.44 mm
Head Dia.
13.44 mm
Dia./Thread Size
Length
35 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 7991
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Head Angle (Deg.)
90 Degrees
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
18-8
Thread Pitch
1 mm
Countersink Angle
90 Degrees
Dimensional Standards
DIN 7991
Pack Size
Small Pack
Basic Material
Stainless Steel
Screw Head Type
Flat
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Material Grade
A2
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6-1, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable