  • Mfr # SCFS206016-010P1
  • Zoro # G0375365
Key Features
Socket Flanged Head
Hex Drive
Thread Size
M6-1.00
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
5 mm
Tensile Strength
176,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SCFS206016-010P1
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
16 mm
Drive Size
5 mm
Thread Length
16 mm
Head Height
6 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
16 mm
Head Diameter
10 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Head Dia.
10 mm
Length
16 mm
Dia./Thread Size
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket Flanged
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,900 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Thread Style
Fully Threaded
Class
6g
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
1 mm
Dimensional Standards
DIN 912
Thread Fit
6G
Material Grade/Class
Class 12.9
Screw Head Type
Cylindrical Flanged
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Class 12.9
Basic Material
Min. Tensile Strength
176,900 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flanged Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Package Quantity 10