  • Mfr # M51050.060.0090
  • Zoro # G5346442
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
90 mm
Drive Size
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.060.0090
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
90 mm
Drive Size
5 mm
Head Height
6 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
10 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Head Dia.
10 mm
Length
90 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Pitch
1 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 90 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable