  • Mfr # M51320.060.0012
  • Zoro # G9978105
Drive Size
#3
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51320.060.0012
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
12 mm
Drive Size
#3
Head Dia.
11 mm
Head Height
4.7 mm
Head Width
11.3 mm
Screw Size
M6
Maximum Head Height
4.7 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Tensile Strength
72,518 psi
Standards
DIN 966A, DIN EN ISO 7047
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 12 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 4.7 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100