  • Mfr # M24660.060.0016
  • Zoro # G1934904
CAD Available
Phillips Drive
CAD Drawing
Drive Size
#3
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24660.060.0016
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#3
Head Dia.
12 mm
Head Height
4.75 mm
Screw Size
M6
Head Width
12 mm
Maximum Head Width
12 mm
Maximum Head Height
4.75 mm
Details
CAD Available
Yes
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 7985A, DIN EN ISO 7045
Thread Pitch
1 mm
Dimensional Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 16 mm, Head Width 12 mm, Head Height 4.75 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 12 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.75 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100