  • Mfr # M55300.060.0020
  • Zoro # G9977721
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#3
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55300.060.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
20 mm
Drive Size
#3
Head Dia.
11 mm
Head Height
3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3 mm
Head Width
11.3 mm
Screw Size
M6
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Standards
DIN 965, DIN EN ISO 7046
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Pack Size
Small
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Thread Direction
Right Hand
Thread Pitch
1 mm
Thread Fit
6g
Thread Style
Fully Threaded
Material Grade/Class
316
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 20 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric