  • Mfr # M51300.060.0035
  • Zoro # G9977886
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.060.0035
Fastener Length
35 mm
Head Dia.
11 mm
Head Height
3.3 mm
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 35 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100