  • Mfr # M51300.060.0045
  • Zoro # G9977877
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.060.0045
Fastener Length
45 mm
Head Dia.
11 mm
Head Height
3 mm
Maximum Head Height
3 mm
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
6g
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 45 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric