  • Mfr # M07150.080.0025
  • Zoro # G2651470
Key Features
Button Head
Hex Drive
Thread Size
M8-1.25
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M07150.080.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
25 mm
Drive Size
6 mm
Thread Length
25 mm
Head Height
4.4 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
14 mm
Length
25 mm
Head Dia.
14 mm
Dia./Thread Size
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 7380-1
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C32 to C39
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Color
Black
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
1.25 mm
Material Grade/Class
Class 10.9
Thread Fit
6G
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ISO 7380-1
Fastener Finish
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Screw Head Type
Button
Material Grade
Class 10.9
Basic Material
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 4.4 mm, Head Diameter 14 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Black, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable