  • Mfr # M07150.080.0035
  • Zoro # G1942127
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07150.080.0035
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
35 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
4.4 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
14 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Length
35 mm
Head Dia.
14 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 4.4 mm, Head Diameter 14 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable