  • Mfr # M07150.080.0090
  • Zoro # G0304836
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07150.080.0090
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
90 mm
Drive Size
6 mm
Thread Length
40 mm
Head Height
4.4 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Head Diameter
14 mm
Head Dia.
14 mm
Dia./Thread Size
Length
90 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1.25 mm
Class 10.9
Material Type
Finish Type
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 90 mm, Head Height 4.4 mm, Head Diameter 14 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable