  • Mfr # M51030.080.0060
  • Zoro # G1723309
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51030.080.0060
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
60 mm
Drive Size
5 mm
Head Height
4.4 mm
Thread Length
40 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Head Diameter
14 mm
Length
60 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
14 mm
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 60 mm, Head Height 4.4 mm, Head Diameter 14 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable