  • Mfr # M07470.080.0025
  • Zoro # G2650046
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07470.080.0025
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
25 mm
Drive Size
5 mm
Head Height
4.96 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
17.92 mm
Length
25 mm
Head Dia.
17.92 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 4.96 mm, Head Diameter 17.92 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable