  • Mfr # M07470.080.0050
  • Zoro # G0409897
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07470.080.0050
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
50 mm
Drive Size
5 mm
Head Height
4.96 mm
Thread Length
45 mm
Min. Thread Length
45 mm
Minimum Thread Length
45 mm
Head Diameter
17.92 mm
Dia./Thread Size
Length
50 mm
Head Dia.
17.92 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 45 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 4.96 mm, Head Diameter 17.92 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable