  • Mfr # M07000.080.0090
  • Zoro # G5331627
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07000.080.0090
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
90 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Length
90 mm
Head Dia.
13 mm
Dia./Thread Size
M8-1.25
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Basic Material
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 90 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable