  • Mfr # M51050.080.0110
  • Zoro # G6145255
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
110 mm
Drive Size
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.080.0110
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
110 mm
Drive Size
6 mm
Thread Length
35 mm
Head Height
8 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
13 mm
Length
110 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 110 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable