  • Mfr # M07160.080.0016
  • Zoro # G2650560
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
16 mm
Drive Size
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07160.080.0016
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
16 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
16 mm
Min. Thread Length
16 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Head Diameter
13 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
13 mm
Length
16 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable