  • Mfr # PKM8125-30PHS-01
  • Zoro # G5639492
Tensile Strength
26,800 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PKM8125-30PHS-01
Fastener Length
30 mm
Head Height
4.3 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Width
15.2 mm
Overall Length
34.3 mm
Maximum Head Height
4.3 mm
Recommended Hole Size
8 mm
Maximum Head Width
15.2 mm
Tensile Strength
26,800 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 30 mm, Head Width 15.2 mm, Head Height 4.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 15.2 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.3 mm